+90 212 343 45 71 tukd@tukd.org.tr

Menu
Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Ankara Şubesi

Erzurum Kongresi’nin 91. Yıldönümü

By In BASINDA TÜKD, Basın Bültenleri On 16 Ocak 2018


ERZURUM KONGRESİ’NİN
 91. YILDÖNÜMÜ

Amasya Tamimi ile vurgulanmasının ardından Erzurum Kongresi (23 Temmuz 1919) kararlarında, “Milli iradeyi hakim kılmak esastırmilli sınırlar içinde vatan bir bütündür asla parçalanamaz”  hükmüne yer verilmesi, “ulus egemenliğine dayalı demokratik bir düzenin kurulacağına koşulsuz olarak karar verildiğini” gösterir.

Erzurum Kongresi’yle, Ulusun kendi geleceğini belirleme hakkına sahip olduğu, ülkesi ve ulusuyla bölünmez bütünlüğünü koruyacağı ve her türlü dayatmaya karşı çıkacağı tüm dünyaya duyurulmuştur.

Kurtuluş Savaşı’nın önemli bir dönüm noktası olan Erzurum Kongresi’nde alınan kararlar, daha sonra kurulacak çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin temel ilkeleri için de dayanak oluşturmuştur.
Günümüzde her türlü iç ve dış tehditlere rağmen, Lozan antlaşması ile de  uluslararası alanda temelleri sağlam atılmış olan  Cumhuriyetimiz kuruluş felsefesine uygun olarak yaşayacaktır.

 

Atatürk ilke ve devrimlerine inanan, kadın erkek eşitliğini savunan tüm yurttaşlar, laik demokratik hukuk devleti Cumhuriyetimizi sonsuza dek korumaya da kararlıdırlar.

Nazan MOROĞLU

TÜKD Genel Başkanı


About the Author

paragonTeknoloji

Comments are closed here.