+90 212 343 45 71 tukd@tukd.org.tr

Menu
Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Ankara Şubesi

Günümüzde Lozan’ın Önemi

By In BASINDA TÜKD, Basın Bültenleri On 16 Ocak 2018


Mustafa Kemal Atatürk’ün “Türk tarihinin dönüm noktası” olarak adlandırdığı Lozan Antlaşması, Türk Devletinin uluslar arası alanda siyasal, hukuksal ve ekonomik ilişkilerinin yeniden düzenlendiği ve günümüzde de yürürlükte olan uluslar arası bir belgedir..

 

Lozan Antlaşmasının Türkiye için başlıca üç açıdan büyük önemi vardır:

 

Birincisi, Lozan bir eşitlik belgesidir. Diğer devletlerle eşit koşullarda masaya oturulmuş ve antlaşmanın koşulları tartışılmıştır.

İkincisi, Lozan bir siyasal bağımsızlık belgesidir. 
Üçüncüsü, Lozan bir ekonomik bağımsızlık belgesidir. Kapitülasyonlar kaldırılmıştır.

 

LOZAN, aynı zamanda kadın hakları devrimine de ışık tutmuştur. 
Mevhibe – İsmet İnönü’nün torunu ve İnönü Vakfı Başkan Yardımcısı Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehanın sözleri bu hususa açıklık getiriyor:

Lozan Konferansının arka sahnesinde, gece gündüz uğraşan baş delegenin yanında bulunan 26 yaşındaki bir genç kadından da söz etmek gerekir. Mevhibe Hanım. Atatürk’ün desteğiyle ilk defa Avrupa’ya giden, ilk defa çarşafını çıkaran ve eşinin yanında yeni bir hayata başlayan Mevhibe İnönü’den.. Çağdaş yaşam biçimini orada gözlemlemiş, dönüşünde diğer kadınlara da örnek olmuştur…”

 

Bugün ise… Türkiye’nin demokratik laik hukuk devleti imajını zedeleyen, dış basında “eksen kayması” olarak nitelenen durumlar sergilenmektedir.

Lozan Antlaşması, çağdaş Türkiye Cumhuriyetine giden yolun temelini oluşturmuşantlaşmanın imzalanmasından yaklaşık üç ay sonra Türkiye Cumhuriyetinin kurulduğu ilan edilmiştir. 
Cumhuriyetimizin temel felsefesi kadın erkek eşitliği ilkesine dayanır ve bu ilke sonsuza dek var olmaya devam edecektir. Kadın erkek eşitliğine inancın olmadığı bir ülkede, kadının, insan haklarından eşit olarak yararlanamadığı bir ülkede gerçek demokrasiden söz edilebilmesi mümkün değildir.

Nazan MOROĞLU

TÜKD Genel Başkanı


About the Author

paragonTeknoloji

Comments are closed here.