+90 212 343 45 71 tukd@tukd.org.tr

Menu
Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Ankara Şubesi

Amasya Tamimi’nin 91. Yıldönümü

By In BASINDA TÜKD, Basın Bültenleri On 15 Ocak 2018


Amasya Tamimi’nin
91. Yılında Ülkede Yeniden Ulusal Uyanışa İhtiyaç Var 

21-22 Haziran 1919 tarihli Amasya Genelgesi (Tamimi) Türk Ulusu’nu, ulusal bağımsızlık ve ulusal egemenlik savaşına çağıran bir ulusal uyanış alarmı idi.

Amasya Genelgesi; millî mücadelenin ilk başlangıç günlerinde Türk insanının ulusal bağımsızlık ruhunu ilk defa dile getirmesi bakımından, tarihî önem taşımaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşu yolunda atılmış olan ilk adım olması açısından da ayrıca büyük anlamı vardır.

Genelgede yer alan aşağıdaki cümleler adeta bugün için söylenmiş gibidir. Dünyada benzeri az görülebilecek bir kurtuluş mücadelesinin ardından kurulan Cumhuriyetimizin temel ilkelerinden, yazıkki geri adımlar atıldığı endişesi giderek artmaktadır.

Amasya Genelgesi incelendiğinde ulusun bağımsızlığı ve egemenliğinin önemle vurgulandığını görürüz :

  • –   Yurdun bütünlüğü, ulusun bağımsızlığı tehlikededir.
  • –   İstanbul’daki hükümet, üzerine aldığı sorumluluğun gereklerini yerine getirememektedir. Bu durum ulusumuzu yok     olmuş gibi gösteriyor.
  • –   Ulusun bağımsızlığını yine ulusun azim ve kararı kurtaracaktır.
    • –   Ulusun durumunu ve davranışını gözönünde tutmak ve haklarını dile getirip bütün dünyaya duyurmak için her türlü     etkiden ve denetimden kurtulmuş ulusal bir kurulun varlığı çok gereklidir.

O tarihte önemle vurgulanan durum, 91 yıl sonra bugün yeniden yaşanmaktadır. Gerçekten, “Bağımsızlık tehlikededir; ulusumuzun bağımsızlığını yine ulusun azim ve kararı kurtaracaktır.”
TERÖR örgütünün ulusal bütünlüğümüze yönelik saldırılarını kınıyor, ŞEHİT AİLLERİNE VE ULUSUMUZA başsağlığı diliyoruz. Şehit düşen askerlerimiz ışıklar içinde yatsınlar.

ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ YAKAR, ATEŞ SADECE ŞEHİT AİLELERİNİN EVİNE DEĞİL, ATEŞ ULUSUN TÜMÜNE DÜŞTÜ.
Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği üyeleri olarak, DEVLET MİLLET BİRLİKTE, TÜM KURUM, KURULUŞ VE YURTTAŞLAR ELELE, TERÖRE SON VERECEĞİNE, Ülkemizi TERÖRDEN yine ulusun azim ve kararının kurtaracağına inanıyoruz.       

 

 

Nazan MOROĞLU

TÜKD Genel Başkanı


Comments are closed here.