+90 212 343 45 71 tukd@tukd.org.tr

Menu
Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Ankara Şubesi

‘’Çocuk Gelinler’’ Sorununa Çözüm Projesi (2013/…)

By In Genel On 15 Ocak 2018


Ülkemizde “Çocuk Gelinler, Çocuk Anneler” toplumsal bir sorun olarak çığ gibi büyümeye devam ediyor. TÜİK verilerine göre bugün çocuk gelin sayısı 181.000’i aştı. 18 yaşından küçük kızlarını evlendirmek için mahkemeye dava açan ailelerin sayısında bir önceki yıla oranla % 94.2 artış olduğu açıklandı.

Kız çocuklarının kendilerini koruyamayacak yaşta evlendirilmeleri, çocuğun insan haklarının ve eğitim haklarının önünde en büyük engeldir ve bunun bedeli, ülke kalkınmasının ve demokratikleşmenin engellenmesidir.

Medeni Kanuna göre evlilik yaşı 17 yaşını bitirme koşuluna bağlıdır (MK.124). Türk Ceza Kanununa göre resmi nikah yapılmadan evlendirme suçtur (TCK 230/6). Çocuk Hakları Sözleşmesine göre 18 yaşına kadar her insan çocuktur, korumak ve desteklemek gerekir.

“Çocuk Gelinler” sorununu görmezden gelmek, Medeni Kanunun, Ceza Kanununun, uluslararası sözleşmelerden doğan taahhütlerin ve kız çocukların insan haklarının ihlal edilmesi demektir. Bu nedenle, yasalarda yazılı kurallar, yaptırımlar uygulanmalı, yasayı ihlal eden her olay kararlılıkla takibe alınmalıdır.

Derneğimiz, kadının güçlenmesinin en önemli anahtarının eğitim olduğu gerçeğinden yola çıkarak; çocukları,15 yaşında Gelin – 16 yaşında Anne – 17 yaşında Mutsuz ve Umutsuz” dramından korumak ve toplumun bu çok önemli sosyal sorununa çare bulmak amacıyla eğitim ağırlıklı çalışmalar yapmaktadır.

ÇOCUK GELİNLER sorununun elbirliği ve kararlılıkla çözümü için tüm milletvekillerine bir çağrı mektubu gönderilmiştir.


About the Author

paragonTeknoloji

Comments are closed here.