+90 212 343 45 71 tukd@tukd.org.tr

Menu
Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Ankara Şubesi

Konferans Konusu : Kadın ve Yoksulluk Kadının İnsan Hakları Çerçevesinde

By In IFUW - UWE, UWE On 15 Ocak 2018


UWE İle İlişkiler:

Viyana’da 4-5 Eylül 2009 yılında yapılan  Konferans ve UWE
( Avrupa Üniversiteli Kadınlar) Genel Kurulundan  Notlar;

4 Eylül sabahı kayıtlar yapıldı ve saat 9 da toplantı UWE Başkanı Willemijn van der Meer’in kısa bir konuşması ile açıldı. Toplantıya 16 üye ülkeden 140 kişi katıldı.

Başkanın Avusturyalıların seçtiği konferans konusunu överek başladığı konuşmasından sonra Avusturya Üniversiteli Kadın Derneğinin BaşkanıDr.Ingrid Nowotny ile eski Sağlık ve Sosyal İşler Bakanı Mrs. Lore Hostasch birer konuşma yaptılar.

1365 yılında kurulmuş olan Viyana Üniversitesinin Hukuk Fakültesinde yapılan toplantıda,
Avusturya Başkanı ilk kadın Profesörün ancak 600 yıl sonra göreve geldiğini ve o Profesörün Avusturya  Üniversiteli Kadın Derneğinin kurucusu olduğunu anlattı. Bakan ise kadınların hala erkeklerin kazançlarının %74 ünü aldıklarını, kaba bir hesapla yılda 3 ay bedava çalıştıklarını vurguladı.

Açılış konuşmalarından sonra bir 4lüden Haydn’ın “Kaiserquartet’i dinledik.
Konserden sonra EWL(Avrupa Kadın Lobisi) Başkanı Brigitte Triems konuşma yaptı. Konuşmasında EWL’nin 51 üyesi (AB ülkeleri, Türkiye, Hırvatistan, Makedonya) ile (UWE dâhil 20 kadın kuruluşu)olan büyük bir şemsiye kuruluş olduğunu, Kadının ekonomik bağımsızlığı, Avrupadaki göçmen Kadınlar, Kadına karşı şiddet konularında çalışmalar yaptıklarından bahsetti. Kadına karşı şiddetin ekonomik kayıplara neden olduğunu vurguladıklarını bunun da iş maddiyata gelince erkeklerin dikkatini çektiğini espirili bir şekilde anlattı. Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesi partilerin programlarını ve programlarında kadın sorunlarına ne derece yer verdiklerini incelediklerini ve yaptıkları çalışmaların bir miktar etkili olduğunu ve parlamentoda kadın sayısının %30 dan %35e çıktığını belirtti.
Bu arada üye ülkelerin kendi parlamentolarında mevcut kadından daha çok kadını Avrupa Parlamentosuna yolladıklarını vurguladı.

STK ların işbirliğinin önemini vurgulayarak, kadınlarında savaşmaları gerektiğini söyledi. Bir üyenin, Kadınlar güçlü pozisyonlara gelince de kadınlara yardımcı olmuyorlar ki, görüşüne,ilginç bir cevap verdi” çünkü kadınlar o mevkilere geldiklerinde erkekleşiyorlar” dedi. Konuşmasının ardından  kendisiyle gidip  tanıştım. Öğlen, UWE Başkanı CERleri yemeğe davet etti. Genel Kurul için  fikir alışverişi yapıldı.

Öğleden sonra ise Kadının güçlendirilmesi konusunda 6 grup olarak fikir jimnastiği yaptık, sonuçları bir özet  haline getirildi,web sayfasından alabileceğiz. Başkana  Genel Kurula Aralık faaliyetini duyurmak istediğimi ve de kısa bir temenni sunmak istediğimi bildirdim.(projelerle ilgili bir grup çalışması yapılmasını,projelerden üyelerin haberdar edilmesini ve hatta ihtiyaç duyan üyelere proje yazmakta yardım edilmesini,ve de daha aktif yol haritası önerdim.).
Akşam Avusturya Kadın İşlerinden sorumlu Bakan Mrs.Gabriele Heinisch-Hosek’in Bakanlığının güzel bir salonunda kadın sorunlarına değindiği bir konuşma yaptığı zarif bir daveti vardı.

5 Eylül sabahı yıllık Genel Kurul başladı.
Başkanın açış konuşmasının ardından IFUWu temsilen Marianne Haslegrave konuştu.
Katılımcılar ve delegeler tanıtıldıktan sonra gündem maddeleri üzerinde tartışma ve oylamalar yapıldı.Bu arada 2008 hesapları oylanırken Başkan ve yardımcılarının  seyahatlerinde genellikle ceplerinden harcadıkları yada birbirlerinin evinde kaldıkları (Avrupadaki otel fiyatları düşünülünce aldıkları 250 euroluk katkılarla otelde kalmalarının imkansız olduğu görülecektir)Oysaki Avrupa Konseyinde UWE yi temsil eden Başkan Yardımcımız Vera John Mikolajewski ve Kadın Lobisindeki temsilcimiz Marie-Jose Jonczy çeşitli toplantılara katılmak durumundadırlar. Bazı üyeler bu duruma bir çare bulunmasını teklif etmişlerse de elleri ceplerine gitmemiştir. Ben ise soru cevap bölümünde Yönetimi
bu küçük bütçe ile (10 bin euro)yaptıklarından ötürü kutlayarak zengin Avrupa ülkelerinin üyelerinin örneğin yılda bir kahve parası katkısının bile önemli olduğunu hatırlatarak kendilerinden daha az şanslı kadınlara destek vermeye davet ettim.

Küçük paralarla önemli işler başarılabildiğinden bahsederek, Haydi Kızlar Okula Kampanyasında insanların ayda 15 euro kadar küçük bir katkısı ile 15bin kızın okula gitme şansı yakaladığını ve bu kızlardan 1300ünün bu yıl üniversiteli olduğunu anlattım.

Çok ilgi çeken bu projeyi yazılı olarak KON SENS dergisine yazmam istendi.

Anayasa değişiklikleri onaylandı. Bütçe değişikliği ise  gelecek yıla kaldı.

Tek aday olan Griselda Kenyon Fransa dışında  bütün delegelerin oyunu alarak Başkan seçildi. Gerda Leushuis ise tekrar oy birliği ile sekreter seçildi.

Toplantılar bölümünde 10-11 Aralıkta Ankara’ da  uluslararası bir toplantı düzenlediğimizi bildirdim. Detaylarını yakında bildireceğimizi söylediğim toplantıya aralarında geçmiş dönem Başkanı Willemijn Van Der Meer olmak üzere pek çok kişi katılacağını bildirdi.

Dilek Temenniler sırasında ise söz alarak, gelişmiş ülkelerin önemli ölçüde sorunlarını halletikleri halde fonlardan en çok onların yararlandıklarını, diğerlerinin ise haberdar olamadıkları ya da doğru dürüst proje yazmayı beceremedikleri için bu fonlardan faydalanamadıklarını vurgulayarak, bu konuda yardımcı olacak bir gönüllü grup oluşturulmasını teklif ettim. Ayrıca Gruntwig projesi çerçevesinde Hollanda ve Finlandiya İle birlikte yürüttüğümüz, mentorluk projesi hakkında yazılı ve sözlü bilgi verdim.

Gelecek yılki toplantının ev sahipliğini Almanya üstlendi.25-26 Mayıs 2010da Kültür başkenti Essen yakınındaki Bochum Kentindeki toplantıya umarım daha büyük bir ekiple gidilir.

 

Bu gibi toplantıların sıcak ilişkiler kurmak yönünde ne kadar önemli olduğunu, devamlı hakkı yenen ülkemizin tanıtımı için önemli  bir platform olduğunu bir kere daha vurgulamak istiyorum.


Comments are closed here.