+90 212 343 45 71 tukd@tukd.org.tr

Menu
Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Ankara Şubesi

Moroğlu’na Onurlu Yaşam Ödülü

By In BASINDA TÜKD, Basında Çıkan Haberler On 15 Ocak 2018


Beşiktaş Kent Konseyi tarafından kadın hakları savunucusu ve Türkiye’nin ilk “kadın hukuku uzmanı” Nazan Moroğlu, “Onurlu Yaşam Ödülü”ne layık görüldü.

Beşiktaş Kent Konseyi’nin bu yıl 3’üncüsünü düzenlediği etkinlikte Türkiye’nin ilk kadın hukuku uzmanı ve Beşiktaş Kent Konseyi Kadın Meclisi eski Başkanı Nazan Moroğlu’na “Onurlu Yaşam Ödülü” verildi.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu Nazan Moroğlu’nun Kadın Hakları konusunda sayısız çalışmaları ve kitapları bulunuyor. Yüksek lisansını kadın hukuku konusunda yapan Moroğlu 2003 yılında İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB) Kordinatörlüğü’nü yapmaya başladı. TÜBAKKOM (Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu kurucu başkanı olan ve 2004-2006 döneminde İsranbul Barosu Yönetim Kurulu’na seçilen Moroğlu halen Türkiye Barolar Birliği delegesi olarak görevine devam ediyor.

Kadın Araştırmaları Derneği ve Türk Hukukçu Kadınlar Derneği Yönetim Kurulu üyeliği ve başkanlığı, Beşiktaş Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanlığı ve AB Kadın Hukukçular Derneği (EWLA) kurucu üyeliği görevlerinde bulunan Moroğlu aynı zamanda “Aile İçi Şiddete Son” kampanyasının başlatılmasında Hürriyet İstanbul Valiliği ortak projesinin hukuk danışmanlığını da üstlendi. Moroğlu 2012 yılından beri Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Genel Başkanlığı görevini yürütüyor. Moroğlu böyle bir ödül almanın anlamlı olduğunu belirterek teşekkür etti.

Üçüncü Kez Veriliyor 
Beşiktaş Belediyesi’nin her yıl düzenlediği “Onurlu Yaşam Ödülü”nün bu sene 3’üncüsünü gerçekleştiriyor. Geçtiğimiz sene Uğur Dündar’ın layık görüldüğü ödülü, önceki sene de Prof. Dr. Nermin Abadan Unat almıştı.


Comments are closed here.