+90 212 343 45 71 tukd@tukd.org.tr

Menu
Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Ankara Şubesi

Başkandan Mesaj

By In Başkanın Mesajı On 16 Ocak 2018


Değerli Üyelerimiz,

Öncelikle, Türkiye Cumhuriyetinin ilk önder üniversite mezunu kadınları tarafından kurulmuş olan, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği’nin ( TÜKD ) Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinin bana verilmiş olmasından dolayı onur duyduğumu belirtmek isterim. 19 Aralık 1949 yılında kurulmuş olan TÜKD derneğinin ilk şubesi olan TÜKD Ankara Şubesi, 1959’da kurulmuş ve kurulduğu günden beri temel amacı, Atatürk ilke ve devrimlerinin ışığında, her alanda Türk kadını ve ülke gelişimine katkıda bulunmak olmuştur.

Bu amaç doğrultusunda 2014-2015 ve 2015-2018 yılları Yönetim Kurulu olarak, derneğimizin misyon ve vizyonu doğrultusunda ülkemiz kadınlarını; laiklik, çağdaşlık, eşitlik, insan hakları, kadın insan hakları çerçevesinde daha aydın bir Türk kadını haline getirerek, yurt içinde ve yurt dışında en iyi şekilde temsil etmek için çalışmaya devam edeceğiz.

Cumhuriyet kadınlarınca kurulmuş olan derneğimiz hiç şüphesiz bugün de Ulu Önder’in emanet ettiği ilke ve inkılapların izinden daha emin adımlarla yürüyecektir. Kadının daha değerli ve kültürlü olduğu yarınlara ulaşabilmek, Cumhuriyet kahramanlarından aldığımız emaneti genç Türk kadının enerjisiyle birleştirerek, daha güçlü ve daha modern bir Türkiye yaratmak gayesiyle daha çok çalışacağız.

Kadın – erkek eşitliğini öngören Atatürk ve Cumhuriyet ideali ile cinsiyet ayrımı olmadan kalkınabilecek bir toplum bilinci oluşturmak hepimizin gayesidir.

Eşit, özgür ve adaletli bir yaşam amacıyla bulunduğumuz;

– Üniversite mezun kadın sayısını artırmak
– Kız çocuklarının okumasını sağlamak ve kız öğrencilere burs programları geliştirmek
– Eğitim programları düzenlemek
– Kadın ve erkek eşitliğinin gerçek yaşama geçirmek
– Kadına şiddetin sona ermesi için çalışmak
– Kadın istihdamını artıracak etkinliklerde bulunmak vb. gibi faaliyetlere yine ilk günkü aşkla devam edeceğiz.

Böylece kadınlarımız; kurucu üyelerimiz Cumhuriyet kadınları gibi yaşadığı toplumda yaşamaktan gurur duyan, daha özgür ve daha mutlu bireyler olsunlar, yarınlara daha umutlu baksınlar istiyoruz.

Daha çağdaş, kültürlü, aydınlanma çağının ışığında yürüyen bir Türkiye için her gün daha çok çalışacak ve birlikte büyüyeceğiz.

Bu ülkede daha çok Sabiha Gökçen’ler, Türkan Saylan’lar yetişsin diye, daha fazla inanacak yarınlara daha umutlu bakacağız.

Sizlerin de değerli katkıları ile daha çok güçlenerek yolumuza edeceğiz.

Saygılarımla,
Meral GÜLER
TÜKD Ankara
Yönetim Kurulu Başkanı


About the Author

paragonTeknoloji

Comments are closed here.