+90 212 343 45 71 tukd@tukd.org.tr

Menu
Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Ankara Şubesi

“ORADA DURUVERSEYDİ ZAMAN” ÜNİVERSİTELİ KIZLAR İÇİN SAHNEDEYDİ

By In Basın Bültenleri On 19 Şubat 2018


1949 yılında İstanbul’da kurulan Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği’nin 1959 yılından bu yana faaliyet gösteren Ankara Şubesi, dernekten burs alan üniversiteli kız öğrenciler yararına gece düzenlemiş bulunuyor.

Pınar Ayhan’ın Cumhuriyet’in kuruluş yıllarını ve dönüm noktalarını, bilinen tarihin dışındaki anekdotlarla anlattığı “Orada Duruverseydi Zaman” adlı müzikli gösteri izleyenleri tarih yolculuğuna çıkardı.

Ankara Yeni Sahne’de Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği’nden (TÜKD) burs alan üniversiteli kız öğrenciler yararına gösterimi yapılan müzikal, Çanakkale Savaşı, Karadeniz Vapuru, Özsoy Operası ve Köy Enstitüleri’ne ilişkin insan öykülerinin yer aldığı, seyirciyi yaklaşık 50 yıllık bir zaman diliminde yolculuğa çıkaran projenin tasarımı müzisyen ve sunucu Pınar Ayhan’a ait.

Yaklaşık iki yıllık yoğun bir araştırma ve hazırlık sürecinin ardından seyirciyle buluşan “Orada Duruverseydi Zaman”, müzikleri, dekor ve aksesuarlarıyla anlattığı dönemleri adeta yaşatan bir proje. Ancak projeyi farklı kılan, tarih sayfalarında belki de dipnot olarak kalan ancak öğrenildiğinde dönemin ruhunun kavranmasını sağlayan hikâyeleri.

Türkiye Cumhuriyeti’nin laik ilkelere dayalı temellerinin atıldığı 3 Mart tarihinin seçildiği özel gösterim, Cumhuriyet Dönemi kadınlarının kıyafetleri ile katılacağı bir geceye de sahne oldu. Gecede,TÜKD üyeleri, burs bağışcılarının yanısıra cemiyet hayatının önemli simaları da yer aldı.

 


About the Author

paragonTeknoloji

Comments are closed here.